Peter Wood

Başkan Yardımcısı, Global İK / Schneider Electric

OTURUM BİLGİSİ

İK’da Yapay Zeka: Şeker mi şaka mı?

Bu oturumda, günümüzde İK’yı etkileyen teknoloji eğilimleri ile gelişmeleri açıklanacak ve bunların temel İK süreçleri üzerindeki etkileri tartışılacak. Ele alınan konular etik, veri gizliliği ve olası yasal kısıtlamaları kapsayacak. Birincil odak noktası, yapay zeka ve bu konunun desteklenmesi için gerekli büyük veri setleri olacak. Değerlendirme ve Performans Yönetimi Uygulamaları, yapay zeka destekli bir açık yetenek piyasası örneği ile birlikte daha ayrıntılı bir şekilde ele alınacak.

Tipik sorunlardan nasıl kaçınılacağına dair temel bir rehberlik ile birlikte değerlendirme ve seçme ile performans ve yetenek yönetimine ilişkin temel İK süreçleri üzerinde yeni teknolojilerin olası fayda ve zararlarının açık bir şekilde anlaşılması sağlanacak.

BİYOGRAFİ

Peter Wood, Schneider Electric’te Global İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Görevi dahilinde; değerlendirme ve seçme stratejilerinin belirlenmesinden, yetenek geliştirmeden ve yetenek yönetiminin desteklenmesine ilişkin araçların ve süreçlerin düzenlenmesinden sorumludur.

Peter, uzun vadeli iş sonuçlarının elde edilmesine odaklanan deneyimli bir İK lideridir. Kariyeri boyunca ABD’de bulunan çok uluslu şirketlerde, İngiltere, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Güney Doğu Asya, Çin, Japonya ve Avustralya’da kurumsal danışmanlık alanlarında üst düzey pozisyonlarda görev almıştır. Farklı endüstrilerdeki iş stratejilerinin desteklenmesi kapsamında önemli düzeyde değişim içeren girişimlerin tasarımında ve uygulanmasında geniş bir deneyime sahiptir.

Peter; Avrupa, Afrika ve Asya – Pasifik Bölgesi’nde İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim alanında 15 yıllık danışmanlık tecrübesine sahiptir. Organizasyonel gelişim, değişim yönetimi, iş süreci değişim mühendisliği, işletme / İK stratejisi uyumu, birleşme ve satın alma (M&A) entegrasyonu, iş süreci ve organizasyonun yeniden tasarımı, yetenek yönetimi süreç tasarımı ve uygulaması, yönetici ekip değerlendirmesi, işe alım ve geliştirme, performans yönetimi süreç tasarımı ve uygulaması, kültür ve değişim yönetimi programları alanlarında güçlü bir danışmanlık altyapısı bulunmaktadır.